יום חמישי, 28 ביולי 2016

חודש אוגוסט בהיסטוריה

ערוץ ההיסטוריה מציין מספר אירועים ומועדים בולטים שחלים בחודש אוגוסט:

ט' באב
"כבר לא ירושלמי"
למעלה מ-40 שנה אחרי `אני ירושלמי`, יהורם גאון, יוצר הסרט והאיש שמזוהה יותר מכל עם העיר ירושלים, יוצא למסע אחר ירושלים שהשאיר מאחור, עיר שיש בה הרבה סימנים ויותר מידי צלקות.
מה קרה ל"ירושלים של זהב"? האם השירים הנוסטלגיים של אז מתאימים לימינו? האם יש פתרון או תקווה לסכסוך שירושלים נמצאת במרכזו? מי משלוש הדתות זכאי לשלוט בירושלים? והאם בכלל אנו זקוקים לעיר בירה כמו ירושלים? ואולי כל מה שקורה בירושלים נובע מאותו סינדרום ירושלים הגורם לאבדן חוש המציאות ושיווי המשקל הנפשי. האם גם מנהיגי ישראל והעיר ירושלים לקו בתסמונת זו? תשובות לחלק משאלות אלה מנסה הסרט לתת באמצעות דמויות מתחומים שונים בעיר ירושלים ובאמצעות אותם שירים ששרו לה, לעיר בערגה.

הדוברים הבולטים בסרט הם אפרים סידון, ד"ר משה עמירב, הארכיאולוג מאיר בן דוב, השחקנית עליזה רוזן, המשוררת רבקה מרים, איש מחנה יהודה ירון צדקיהו (שמספיד את נפילתה של בית"ר ירושלים כמיתוס שנכחד והולך), הפרסומאי החרדי דודי זילברשלג, והעיתונאי הפלשתיני נאסר אל דין נשאשיבי. במאי: עופר נעים
שבת, 13 באוגוסט, ערב ט' באב בשעה 22:00, שידורים נוספים למחרת ב-11:15 ו-17:10

26 שנה לפלישת עיראק לכוויית ב-2/8/1990
ב-2 באוגוסט 1990, פלשה עיראק בהנהגת סדאם חוסיין לכוויית, והשתלטה על שדות הנפט השלה. צעד תוקפני זה להתנגדות בינלאומית חריפה בחסות האו"ם, שהטילה אולטימטום על עיראק לסגת מכוויית. ב-17 בינואר 1991, יממה לאחר פקיעת האולטימטום, יצאה ארה"ב בראש קואליציה בינלאומית רחבה למבצע "סופה במדבר", לשחרור כווית ושדות הנפט שלה מהכיבוש העיראקי.

קרבות אויר: "סופת המדבר" 
Dogfights: Dogfights Of Desert Storm
הייתה זו המערכה האווירית הגדולה ביותר של חיל האוויר האמריקני מאז מלחמת וייטנאם. פרק מיוחד של "קרבות אוויר" ובו סקירת מיטב קרבות האוויר שנערכו במבצע "סופה במדבר", דוגמת קרבות בין מטוסי F-15 של חיל האוויר האמריקני למטוסי מיג 25 של חיל האוויר העיראקי.
יום שלישי, 2 באוגוסט בשעה 17:40


71 שנה להטלת פצצת האטום על הירושימה ב-6/8/1945
מלחמות העולם: השלום המיוחל 
World Wars: Peace At Last
הסיפור הדרמטי של שלושה עשורים בהם התרחשו שתי מלחמות עולם, דרך עיני המנהיגים שאישיותם עוצבה בשנים אלו. פרק 6: נשיא ארה"ב החדש הארי טרומן (שנכנס לתפקידו הרם בעקבות מות הנשיא פרנקלין רוזוולט),נפגש עם ווינסטון צ'רצ'יל ויוסיף סטלין בוועידת פוטסדם, והודיע למנהיגי בריטניה וברה"מ (בהתאמה), כי לארה"ב נשק "שובר שוויון" במערכה מול היפנים. טרומן מקבל החלטה מכרעת שתשים קץ ללחימה מול יפן: הטלת פצצות אטום על הערים היפניות הירושימה ונגאסקי. עד היום נותרה ההחלטה שהשלכותיה שינו את העולם לנצח, שנויה במחלוקת.
מלחמות העולם: השלום המיוחל–יום שבת, 6 באוגוסט בשעה 20:15, שידור נוסף למחרת ב-12:30

44 שנה לנסיגת החייל האמריקני האחרון מוויאטנם ב-12/8/1972
ביוגרפיות: הו צ'י מין 
Ho Chi Min 
סיפורו של הו צ'י מין (1969-1890), המנהיג הויאטנמי הקומוניסטי האגדי. הו צ'י מין הוביל את הויאטנמים למלחמה נגד הצרפתים בשנות הארבעים והחמישים של המאה העשרים, ונגד היפנים בזמן מלחמת העולם השנייה. הוא היה סמל להתנגדות הויאטנמית לחלוקה הכפויה בין צפון לדרום ולנוכחות האמריקאית בארצו הניצחון של הויאטנמים הושג רק לאחר מותו, כששני חלקי הארץ אוחדו מחדש ב-1975, זאת אחרי הסתערות סופית של הצפון על הדרום ובריחה מבוהלת וסימבולית של אחרוני האמריקאים מארצו.
יום שישי, 12 באוגוסט בשעות 17:05 ו-23:30

53 שנה לנאום "יש לי חלום" של מרטין לותר קינג ב-28/8/1963
10 דברים שלא ידעת על: זכויות האזרח 
10 Things You Don't Know About: Civil Rights
פרק מיוחד בסדרה שחושפת עובדות חדשות על דמויות, תקופות וסמלים בהיסטוריה האמריקנית, עוסק במאבק האוכלוסייה האפרו-אמריקנית לשוויון זכויות בארה"ב. הנרי רולינס יוצא למסע ברחבי אמריקה ובוחן את מאבקה של התנועה לזכויות האזרח, שלצד מנהיגיה הנודעים כמו מרטין לותר קינג (שדגל במחאה לא-אלימה) ומלקולם אקס (שדגל בגישה מיליטנטית), נטלו בו חלק אזרחים אלמונים רבים, שגבורתם לא נודעה עד עתה.
יום ראשון, 28 באוגוסט בשעה 16:45, שידור נוסף למחרת ב-21:00

אין תגובות:

פרסום תגובה